ŠKOLNÍ ROK 2021 - 2022

ŠKOLNÍ ROK 2020 - 2021

ŠKOLNÍ ROK 2019 - 2020

ŠKOLNÍ ROK 2018 - 2019

 

ŠKOLNÍ ROK 2017 - 2018

 

ČERVEN 2018

27. 6. Divadelní představení v ZŠ- Chotýšany
Žáci 1. , 2., 3., 4. ročníku zdejší školy nás pozvali na krásná představení O Budulínkovi a Cesta pohádkami. Poté jsme s jejich pomocí prošmejdili celou školu. Moc se nám tam líbilo. Děkujeme:-)
 
22. 6. Branný kurz
Energičtí a milí záchranáři nás seznámili se zásadami 1. pomoci. Ve třídě jsme se věnovali práci s mapou okolí Vlašimi.
 
11. 6. Planetárium Morava
V kopuli jsme vleže na zádech zhlédli vzdělávací filmy vytvořené Evropskou vesmírnou agenturou ESA a světovými planetárii pro rozšiřování vědomostí na základních školách a doplnění výuky nejnovějšími poznatky o fungování a stavbě vesmíru. 
8. 6. Sběr starého papíru
Děkujeme všem, kteří se aktivně zúčastnili:-)
6. 6. projekt Ve vodě nežijí jen vodníci
Ve vlašimském rybářském revíru jsme prožili projekt o tuzemských rybách, jejich životě, o vodních rostlinách. Cílem bylo probudit v dětech zájem o rybářství, o vodu a hlavně o pobyt v přírodě 
1. 6. Den dětí ve vlašimském zámku
Prošli jsme velkou část cestiček, objevili řadu zajímavých míst: vyhlídku nad řekou Blanicí, čínský pavilón, Znosimskou bránu a vnímali zvuky a vůně přírody.
 

KVĚTEN 2018 

29. 5. Školní výlet Koněpruské jeskyně a muzeum voskových figurín na Karštejně
25. 5. - 26. 5. Přespávání ve škole
Šipkovaná za zlatým klíčem
divadelní představení Kačátko Momo
25. 5. divadelní představení Zvířátka a loupežníci
Pro rodiče, prarodiče, sourozence i kamarády jsme připravili představení na motivy veršované  pohádky od Františka Hrubína, kterou jsme doplnili tancem divých muchomůrek na skladbu DJ Ventolina a písničkou z pohádky Pod dubem, za dubem. 
21. 5. Bezpečný chodec
Poučnou vycházku v okolí školy pro nás připravila Městská police.
15. 5. Středověk na zahradě v Růžkových Lhoticích
Po roce jsme opět zavítali do muzea v Růžkových Lhoticích. Tentokrát jsme se od pravěku osunuli ke středověku. Poznávali jsme, co obnášel život na hradech. Stavěli jsme opevnění, vařili v černé kuchyni, stavěli kachlová kamna,dobývali cizí hrad, vybarvovli jsme erb.  Zjistili jsme, že i  ve středověku lidé hráli hry: karty, mlýnek, šachy... Za krásné dopoledne bychom chtěli poděkovat pracovníkům vlašimského muzea a paní Davidové.
3. 5. exkurze do vodního domu v Hulicích
Třeťáci si prožili zajímavý program o vodních živočiších, kteří žijí u rybníka, v řece a v mokřadu. Prošli se po koruně hráze vodního díla Švihov na řece Želivce. Společně se čtvrťáky a páťáky si zařádili při vodních hrádkách. 

DUBEN 2018

27. 4. Oslava čarodějnic

V kostýmech jsme uklidili okolí školy, umyli si ruce a  svačinu si užili u čarodějnického ohýnku před školou.

18. 4. 2018 projekt Svatba
 

BŘEZEN 2018

7. 3. Masopust a Velikonoce
Ve středu jsme zhlédli malebné divadelní představení divadla D o lidových zvycích, které se váží k jarnímu období a svátku Velikonoce.
 

ÚNOR 2018

Projekt: Olympiáda a Ester Ledecká 
Projekt: Kosatky
Projekt: Vlci, lvi
27. 2. Návštěva předškoláků v naší třídě
Kniha o mně: Mé datum narození
20. 2 Masopustní veselí
V úterý jsme se sešli před budovou jídelny a vyrazili v maskách na již tradiční trasu Papírnictví Jana Pessrová, Domeček, Spolkový dům. Po návratu do jídelny nás čekalo krásné vystoupení našich hudebních a hereckých talentů ze známých rodin: Jendy Š., Terezky Š, Šárky T., Markétky T., Adély T., Viktorky F., Kristýnky F., Katky F. a úžasné gastronomické zážitky. 
 

LEDEN 2018

29.1. Karneval a módní přehlídka

se konal v naší třídě při příležitosti ukončení 1. pololetí školního roku. 

Projekt: Veverky

Za velice zajímavý a s velkou chutí prezentovaný projekt děkujeme Terezce Š.

2. Kosmický příběh O vzniku života na Zemi

Následně jsme hledali informace v encyklopediích a tvořili časové přímky. Moc se povedly.

Projekt: Mount Everest
Karolínka připravila profesionální prezentaci, která byla plná úžasných nápadů. Suverenně prezentovala i ve 4. a 5. ročníku.
Projekt: Sopky
Za vynikající prezentaci, která byla doplněna krátkým filmem, chemickým pokusem, přehledným pracovním listem a odborným výkladem děkujeme Kryštůfkovi. S přehledem přednášel i ve 4. A 5. ročníku.
 

PROSINEC 2017

Projekt: Dinosauři
Propracovaný a odborný projekt s originálním pracovním listem pro nás připravil Péťa
Projekt: Přesličky  
Krásný a překvapivý projekt s ukázkou přírodniny pro nás připravila Nelča A.
20. 12. Společné hudební setkání Montessori tříd 
Děkujeme všem učinkujícím za úžasný kulturní zážitek. Zaposlouchali jsme se do tónů akordeonu (Viktor Stocker), kláves (Jiří Neužil, Sofie Molinari, Eliška Mrkvová, Rozálie Sládková, Ondra Kuták), flétny (Šárka Trochtová, Karolína Bobková, Tereza Janoušová), houslí (Magdalena Havlová), trubky (Jan Šmídl), saxofonu (Dominik Stocker)...
19. 12. Koncert ve vlašimském zámku To nejlepší z českých muzikálů
18. 12.  Zdobení stromečků pro zvířátka v Březině
5. 12. Mikuláš, čerti a andělé na návštěvě v jižní třídě
Po svačině nás přišly navštívit známé postavičky. Mikuláš velmi rozumně pohovořil o morálce. Andílci i čerti ocenili naši společně zazpívanou písničku Dělání, veselý čertovský taneček Karolínky a Šárky. Terezka Š. bez známek trémy zahrála na flétnu koledy. Děkujeme za perfektně připravenou nadílku.
 
Jaro, léto, podzim, zima
Tělocvična naší školy se proměnila v koncertní sál. Zhlédli jsme velmi zdařilý hudebně vzdělávací pořad věnovaný vývoji světové rockové hudby. Pod dojmy čtyř ročních období jsme užili hudbu v rytmu blues, pop, raegge a hip hop. Mohli jsme si také zazpívat známé melodie z filmů a pohádek a doprovodit je hrou na tělo. Celý program byl doprovázen zajímavou prezentací a fotografiemi pěveckých osobností a hudebních skupin. 
 

LISTOPAD 2017

30. 11. Adventní výstava
Výrobky určené k prodeji z jižní třídy připravili Nelinka P., Honzík K., Nelča A. a Erik. Se svými výrobky měli úspěch.  
 
27. 11. Čertovská výprava do Takonína
Výprava se vydařila, užili jsme si krátkou vycházku, shlédli  pohádku o statečném Tomášovi, Luciferovi a Lucifírkovi. Vyzkoušeli jsme, jak se řeže pilou-břichatkou, jak se dralo peří a viděli spousty výrobků, které tvořili lidé v minulosti. Postavili jsme  jsme si portréty čertisek, vypili dobrý čaj a příjemně unavení se autobusem vrátili do Vlašimi.
Stromy listnaté i jehličnaté-projekt
Zajímavý a poučný projekt spojený s poznáváním stromů podle listů pro nás pro nás připravila Viktorka P. 
Halloween při hodinách anglického jazyka
2. 11. Halloweenská stezka odvahy
 

ŘÍJEN 2017

Tygr- projekt
Perfektní a zajímavý projekt spojený s pozorováním tygra vlastnoručně vyrobeným dalekohledem pro nás připravil Honzík K.
16. 10. Výstup na památnou horu Blaník
Sběr starého papíru
Ocenění náleží všem, kteří se zapojili aktivně: Eliška Sladkovská 128,5 kg, Karolínka Bobková 48 kg, Terezka Janoušová 48 Kg, Tom Kopecký 27 kg, Péťa Kokeš 13 kg, Šarlotka Sládková 12 kg, Kubík Klečka 10 kg, Terezka šmídlová 7kg
 
1. Kosmický příběh
 
Kalendář
 

ZÁŘÍ 2017

Projekt: Skunk skvrnitý a Tuleni
Péťa a Šárka pro nás připravili zajímavé a výborně zpracované prezentace.
 
 
Branný kurz
 
21. 9. Planetárium, Hvězdárna Praha
Pravidla
Kniha o mně: Autoportrét 
 
 
 

 

ČERVEN

17. 6. Naše třída se podílela na přípravě a provozu kavárny na rodinném festivalu Routa.

V sobotu 17. června vykvetla na Hrádku u Vlašimi Routa opět v plné kráse a síle. Dvanáctý ročník multižánrového festivalu pro děti a rodiče se nesl ve znamení hudby, dětské a rodičovské radosti a mezilidské pohody. Společně jej letos pořádal spolek Montessori Vlašim z.s.,  Římskokatolická farnost Hrádek  a dobrovolníci.

V údolí pod kostelem Sv. Matouše se rozezněly tóny pestré palety hudebních směrů (folk, jazz, rock,  akustické rytmy, elektronická muzika, beat atd.). Děti rychle objevily cestu do Aktivparku a po zbytek dne se se vší vervou věnovaly zatloukání hřebíků, praní prádla na valše, prozkoumávání traktorů všech velikostí, zdolávání nástrah opičí dráhy, sázení jahod, střílení z obřího praku, chůzi na chůdách, šití kabelek, vyrábění bubínků z plechovek, vaření v polní kuchyni a dalším ne(obyčejným) činnostem. Odrostlejší návštěvníci spojili poslech muziky se zážitky gurmánskými, něco utratili ve stáncích s módou a dekoracemi, potěšili duši prohlídkou výstav obrazů a fotografií místních umělců. K vidění byly i práce a projekty dětí ze všech zařízení, které ve Vlašimi pracují Montessori pedagogikou.

Novinkou letošního ročníku byla Dětská kavárna u Růžové věže, projekt dětí a pedagogů z našeho Montessori oddělení ZŠ Sídliště. Děti si napekly sušenky, spočítaly náklady a cenu, napsaly ceníky, vyrobily dekorace a pod dohledem pedagogů  obsluhovaly zákazníky, přijímaly a vracely peníze. V praxi tak využily znalosti, které během školního roku nabývaly. Přijaté finanční dary ve výši 7 550 Kč budou po úhradě nákladů za suroviny použity na nákup Montessori pomůcek do jejich tříd.

1. 6. Den dětí oslavila naše třída v zážitkovém parku Mirákulum.
 
 
 

KVĚTEN

18.5. Poslední plavání v tomto školním roce

Plavání bylo opět prima, poslední lekci si s úsměvem užil i Péťa. Děkujeme všem plavčicím za vynikající práci:-)

17.5. Vystoupení ZUŠ v kulturním domě Blaník 
Viděli jsme v akci naše spolužáky, kamarády a sourozence. Bylo to moc milé. Děkujeme všem učinkujícím i manželům Povolným za pozvání:-)
15.5. Zeměráj u Kovářova
Zážitkový park Zeměráj jsme si užili všemi našimi smysly: Vytvořili jsme amulet pro štěstí z hlíny, navštívili autentická obydlí našich předků: hrnčíře, bylinkářky, zemědělce... a ochutnali jejich pokrmy. Poslouchali jsme zpěv ptáků a vyrobili jim bezpečná hnízdečka. Orientaci v prostoru jsme procvičili v obrovském bludišti z klád a přitom jsme objevili MYŠKY, řešili jsme spoustu inteaktivních úkolů.Veliký úspěch měla kilometr dlouhá stezka naboso. Autobus z parkoviště jsme společnými silami nakonec vytlačili, vždyť ani ve středověku nebyl život právě jednoduchý.
 
Z 12. 5. na 13. 5. Noc ve škole s Varvarou, Čapou a kačátkem Momo

Po dlouhém domlouvání jsme zvolili termín společného přespávání ve škole z 12.5. na 13. 5. Nejprve jsme prošli náš známý okruh směrem do Březiny, společné večeři u ohýnku předcházelo vymýcení kopřiv a příprava kuťáků. Někteří běhali, skákali a zápasili jako divočáci. Když jsme dorazili do naší třídy nastala strašidelná bouřka, ale to již jsme byli v bezpečí. Děkujeme čtvrťákům za pozvání na super představení Káčátko Momo. Byla to velká legrace! Po rychlé hygieně jsme se začali připravovat do pelíšků. Společně jsme četli z moc krásné knížky o  velrybě Varvaře, rozumní usnuli a ostatní ještě četli a povídali a četli a povídali... Po sobotní snídani a při zpěvu a hře na kytaru jsme se spokojenÍ (myslím?) rozešli k domovu.

3. 5. Pravěk v Růžkových Lhoticích (fotografie ve fotogalerii ZŠ MONTESSORI)

Ve středu 3. 5. se tři naše třídy vypravily do pravěku, akce proběhla na osvědčeném místě - na krásné zahradě zámečku v Růžkových Lhoticích. Tuto akci pro nás připravili zaměstnanci Muzea ve Vlašimi. Užili jsme si nejen pobyt venku, pěkné počasí ale také zajímavý program o době kamenné, železné, bronzové, ozdobili jsme si tričko mamutem či pravěkou kozou, prakticky jsme vyzkoušeli práci archeologů, používali jsme pravěkou brusku i vrtačku.

 

DUBEN

Čarodějná cesta, malujeme ježibaby a čarodějnice

Velikonoční výstava a pohádka o princezně

V pondělí 10. 4. jsme se na celé dopoledne vypravili do Takonína. Byli jsme spokojeni, někteří přímo nadšeni. Líbilo se vše: vtipná pohádka s diabolem, koníci, jehňátko, strýc beran, čarodějnice, bosorky, princeznina komnata, Otesánek, perníková chaloupka, vypracované kostýmy a úžasná výzdoba. Užili jsme si osvěžující vycházku, možnost nákupu vkusných přívěsků a nádherné počasí. I ti největší "brblové" neměli, co by výletu vytkli.                      

Čtenářské slavnosti žáků 8.tříd

Ve středu 3.4. nás navštívili žáci 8. ročníků, kteří nám představili zajímavé knihy. Bylo to velmi poučné, inspirovali nás svými nápady. Moc děkujeme jim i paní učitelce Marii Hlaváčkové, která tuto akci iniciovala.

 

BŘEZEN

Poslední březnový týden proběhl  sběr starého papíru. Děkujeme všem, kteří se aktivně zúčastnili:-)

2. 3. První plavání v Benešově (další fotky ve fotogalerii)

 

 

 

 

ÚNOR

28.2. Masopustní veselí

Tak to byla jízda... spousta krásných i dost vtipných masek, kamarádi, návštěva papírnictví, Domečku a Spolkového domu, prolézačky, klouzačky, houpačky,  bublifuky, sladkosti, smích i tanec.... Děkujeme našim skvělým muzikantům: Elle, Viktorovi, Jendovi, Markétce, Kristýnce, Míše a Rudovi za profesionální hudební doprovod našeho divokého reje a všem rodičům za všechny vynikající dobrůtky a účinnou pomoc při přípravě i úklidu jídelny:-)  

23.2. Veselé zoubky

Prvňáčci se zúčastnili preventivního programu, které je určen pro děti mladšího školního věku a je podporován Českou stomatologickou komorou a drogerií dm. Žáci se naučili, jak se správně o svůj chrup starat, dozvěděli se, co vše musí dělat, aby zabránili vzniku zubního kazu. Byli také informováni o správné technice čištění zubů či pravidelné návštěvě zubaře. Kromě teoretické části si vše mohli vyzkoušet na různých modelech zubů. Nakonec všichni zúčastnění obdrželi malé dárečky.

22.2. Recitační soutěž

proběhlo školní kolo recitační soutěže, z naší třídy se zúčastnila Karolínka, Maruška, Anička a Štěpa. Přednesli básničky pěkně, mile a s chutí. Děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší třídy:-)

16.2. Zdravá strava

Dopoledne jsme si  povídali o zdravém stravování, o chybách, které většina z nás ve stravování dělá. Zkusili jsme si sestavit zdravý jídelníček, učili jsme se o vitamínech, které jsou v ovoci a zelenině. Poznávali jsme také různé druhy ovoce a zeleniny.

13.2. Horniny a nerosty

V pondělí nás navštívila Martina Fialková, aby s dětmi objevovala vlastnosti hornin a nerostů. Projektu se účastnili třeťáci a čtvrťáci. Z práce byli nadšeni a svým mladším spolužákům vyprávěli o práci s mikroskopem, chemickými látkami a horninami. Ochutnávali i vyvřelou horninu- rozehřátou čokoládu. Martině Fialkové moc děkujeme.

1.2. Karneval

LEDEN

projekt: Vlajky států

Děkujeme Nelince za výborný odhad, co zaujme spolužáky. Připravila pro nás projekt, při kterém jsme přiřazovali vlajku k názvu států a zkusili jsme také vlajky kreslit.  

 Bruslení

24. 1. jsme byli v tomto školním roce naposled bruslit. Děkujeme všem, kteří pomáhali se zavazováním bruslí. Oceňujeme také pomoc při organizaci her na ledě.Teď  již budeme při tělesné výchově opět chodit do tělocvičny. Je potřeba zkontrolovat sáček s cvičebním úborem, obuví (dostatečně velkou), míčkem a švihadlem.

PROSINEC

Klidné prožití vánočních svátků a šťastnou jízdu rokem 2017 přeje

 MONTESSORI JIH 

 
 
Vánoční tvoření spojené se ochutnávkou cukroví
19. 12. nás čekají dílničky a společná adventní svačina. Bude i stromeček:-)
Vikingové
Žáci 2.- 4. ročníku navštíví 14. 12. naučný program v tělocvičně. Cena je 45 Kč
Šipkovaná do Březiny
 

19.12. Vánoční tvoření spojené se ochutnávkou cukroví

 

Proběhly dílničky, tvořili jsme přáníčka, zpívali koledy, pak následovala společná adventní svačina. Pod stromečkem byly dárky. Děkujeme všem Ježíškům:-) Vše bylo dobře vybráno!

20. 12. Zpátky do Betléma

Poslední den před vánočními prázdninami jsme byli v divadle. Konečně představení, po kterém děti i dospělí měli potřebu tleskat vestoje. Dva herci hráli s obrovským nadšením, také krásně zpívali, pan učitel hrál výborně na kytaru, vodili hezké dřevěné loutky, žák Vojtěch hrál na buben. žongloval do rytmu s ledasčíms, děti tak rozdivočil, že výskaly nadšením a mimoděk společně dokázali mile, vtipně a poutavě podat dojemný příběh o narození Ježíška.  

 

 

 

15. 12. Šipkovaná do Březiny

Pěkně jsme si užili vycházku do zimní přírody spojenou se zdobením stromečků.Vyznačili jsme cestu pro naše kamarády, poslouchali zvuky lesa a hlavně připravili vánoční překvapení pro zvířátka.

14. 12. Vikingové

Žáci 2.-4.ročníku shlédli naučný program o životě Vikingů. Dozvěděli jsme se o jejich výpravách, zbraních, taktice v boji... Viděli jsme i souboj, při kterém se tajil dech.

 
5.12. Mikuláš, čert a andílci
 

V pondělí nás navštívily tyto známé postavičky. Letos působily jemně a něžně. Děkujeme těm, kteří jim pomohli s přípravou balíčků.Je jich již potřeba přes 60:-) 

 

LIStopad

16. 11. Výstava Státní znaky a symboly

Žáci 3. a 4. ročníku navštívili výstavu Státní znaky v Hrzánském paláci na Hradčanech. Při té příležitosti si prohléhli hradní nádvoří, hradní stráž....

9.11. II. KOSMICKÝ PŘÍBĚH

Společně jsme prožili jeden z příběhů vzniku života na Zemi, opět jsme rozmotali naši 45 metrů dlouhou stuhu představující část času na planetě Zemi, povídali jsme si o tom, jak mohl vzniknout Měsíc, jak se do atmosféry dostal kyslík, kteří živočichové žili v PREKAMBRIU, umístili jsme obrázky, figurky.... Navázali jsme tvořením vlastních časových os i výrobou pomůcek, jsou fantastické. Přijďe si je prohlédnout a vyzkoušet!

5.11. Sběr papíru

Děkujeme všem, kteří se aktivně zúčastnili:-)

Projekt: Dopis pro Amani do Anglie

říjen

 

20. 10. Staré řecké báje a pověsti

Viděli jsme představení v kulturním domě Blaník, učinkovali E. Hrušková a J. Přeučil. Bylo příjemné slyšet kultivovaný, výrazný projev známých herců, publikum pomáhalo se zpěvem i zvukovým doprovodem. Štěpa si dokonce zahrál boha Apollóna na jevišti.

13. 10. Drakiáda na letišti ve Vlašimi

Proběhla akce spolku Montessori Vlašim. Na programu bylo pouštění draků, prohlídka letadel a opékání špekáčků.

 

10. 10. I. KOSMICKÝ PŘÍBĚH

Příběh o základních fyzikálních zákonech a vzniku sluneční soustavy vyprávěla Ivana. Naše postřehy zařadíme do knihy, kde si je můžete přečíst i vy.

ZÁřÍ

20. 9. Planetárium Praha

Druháci, třeťáci a čtvrťáci navštívili Planetárium v Praze a krásný program Vesmír kolem nás. Všichni jsme si povídali o planetách, hvězdách, souhvězdích........

Kniha o mně: Kreslíme autoportrét i portrét

 

Seznamujeme se s novými spolužáky, Tvoříme pravidla chování

Společné učení, práce i zábava vyžaduje vytvoření pravidel chování. Nejprve jsme o nich přemýšleli, poté je formulovali, psali i podepsali

červen

 

9.6.Pohádkový příběh včelky Medulk y

 

Ve včelím světě v Hulicích jsme se seznámili se životem včel, s vlastnostmi včelího vosku, viděli jsme živé včely v úlech, vyzkoušeli si včelařské pomůcky a vyrobili jsme si svíčku ze včelího vosku.

 

1.6. Den dětí na památné hoře Blaník

 

Den dětí jsme oslavili výstupem na Velký Blaník. Nahoru jsme vyšli od Louňovic, sešli jsme směrem k Krasovicům.

 

Květen

 

Vystoupení tanečního a dramatického oboru ZUŠ

 

Kurs dopravní výchovy pro 1. ročníky ve vlašimském parku

 

13. 5. Jak žijí stromy?

 

Tatínek Terezky Rybníčkové nám přiblížil, čím se zabývá dendrochronolog. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o podmínkách i délce života stromů, kreslili jsme letokruhy našich blízkých. Možná tomu nebudete věřit, ale obíhali jsme kmen největšího stromu na světě. Projekt skončil hromadným provoláváním :" Ještě, ještě!" Rádi bychom zažili ještě další díl tohoto seriálu.

 

Divadelní představení: Zvířátka a loupežníci

 

V  Domečku jsme byli na představení, které připravili žáci dramatického kroužku od vedením Ivany Kolandové. Děkujeme za pozvání, oceňujeme nadšené herecké výkony dětí, krásné kulisy i netradiční  literární a hudební zpracování.

 

11. 5: Školní výlet Mise Vyšehrad

 

Obě naše třídy se zúčastnily interaktivní vycházky po Vyšehradě, která nám prostřednictvím herních situací přiblížila nejvýznamnější události z mytologie a historie Vyšehradu. Pod vedením kolegy badatele Tomáše jsme za spolupráce pěti skupin získali všechny atributy.Navštívili jsme starý archiv, baziliku Petra a Pavla, korunovaci krále Vratislava I., u Slavína jsme potkali české obrozence. Vyšehradská kasemata byla svědkem našeho boje se Švédy,Francouzi a Husity.Napínavá mise skončila v nádherném sálu Gorlice.

 

 

 

 

Duben

 
 • inspirace jarními květinami, básničky, hádanky, ilustrace na toto téma
 • projekt Egypt: pravý úhel, napínači lan, pyramidy, faraóni ( Miky nás opět odzbrojil.)

29. 4. Oslava čarodejnic

Žáci ze školního parlamentu připravili na tento den pro 1. stupeň "Cestu Harryho Pottera", potkali jsme Harryho, Uršulu a další postavy z knihy, zahráli jsme si fanfrpál a získali sedm viteálů, jejich spálením jsme přemohli Mozkomora. Hurá! Akce se nám velmi líbila, děkujeme.

Sběr papíru

 V týdnu od 25.4.- 29.4. proběhl již tradiční sběr starého papíru.

Dravci

V pondělí 18.4. se zúčastnili celoškolního projektu Dravci.

Noc s Andersenem

Z pondělí na úterý jsme prožili noc ve škole. Zájemci se sešli v pondělí 4.4. v 17:00 v našich třídách. Po přípravě pelíšků jsme vyrazili na naší oblíbenou vycházku do Březiny,následovala večeře, poté  legrační divadelní předtavení a společné čtení z knihy Já Baryk od F. Nepila.

 

BŘezen

 • Jaro, jarní rovnodennost, velikonoční zvyky, mláďátka z keramické hlíny, zdobení vajíček a perníčků, pletení košíčků a pomlázky
 • příběh slovních druhů
17.3. koncert Saxofón a klavír ve vlašimském zámku 
 

10.3. Zdravé zoubky

1. 3  Muzika Réva

Po koncertě hudební skupiny Réva, z kterého jsme odcházeli nadšeni a rozveseleni, jsme navázali projektem o hudebních nástrojích.

Únor

 •  projekt: Jsem obyvatelem sluneční soustavy a planety Země, vytváříme model sluneční soustavy
 • Únorové a březnové pátky s Martinou Fialkovou a mikroskopem

16.2.Koncert pro rodiče, příbuzné a přátele

Na koncertě vystoupili žáci školy, naší třídu zastupoval Jenda Šmídl ze 3. ročníku, zahrál tři skladby na zobcovou flétnu. Jendo, moc se nám to líbilo.

17.2.  Masopust

V mezičase dvou chumelenic jsme prošli Březinskou ulicí,potkali spoustu známých tváří a moc rádi se vrátili do tepla našich tříd k ochutnávce sladkých koblížků ze školní jídelny. Děkujeme za dobrý nápad a organizaci našim spolužákům ze 4. ročníků. Masky se skutečně vydařily! ( více ve fotogalerii) 

 

LEDEN

 • Adopce na dálku: Za naší třídu bylo odevzdáno celkem: 1180 + 60 + 100 Kč

 • V roce 2009 se členové Žákovského parlamentu ZŠ Sídliště rozhodli adoptovat devítiletou ugandskou dívku Nalutaayu Zamu. Přispíváme 7000 korunami ročně. Příspěvek je na školné, ošacení, učebnice a jídlo denně pro samotnou dívku. Z těchto peněz je také financována pomoc rozvoji komunity v dané oblasti (vzdělávání dospělých atd.)

 •     Ukázky na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=CADJ7D6SMok                                                                https://www.youtube.com/watch?v=m6ELm

 • Světadíly

 • Povídali jsme si o světadílech,. na pomůcce jsme procvičovali názvy, porovnávali rozlohy, zkoumali, která zvířata zde žijí, učili se písničku. Zastavili jsme se v Africe. Víme, že naše škola je zapojena do projektu "Adopce na dálku". Dívenka, které finančně pomáháme a dopisujeme si s ní od roku 2009, žije Ugandě. Určitě by bylo vhodné promluvit o tom s rodiči s                                                                                                                                                                                                                                                                                  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči  o tom rodiči                               

25.1. Ukázky činnosti dobrovolných hasičů a hasiček

 

26.1. Vejdeme se do miliónu?

Umíme si představit jednotku, desítku, stovku, tisíc, desetitisíce, statisíce, milión.......

 

27.1. Karneval

Sešli jsme se v našich třídách, společně shlédli krátké filmy ze života dětí v Ugandě. Poté jsme vyrazili do tělocvičny, kde jsme tančili, mlsali, radostně si zařádili.

 

22. 1. proběhlo fotografování dětí a pedagogů při práci s Vítkem Švajcrem.

 

Prosinec

 • Projekt kniha o mně: Co rád vidím, slyším, jím, cítím, čeho se rád dotýkám, o čem rád přemýšlím

18.12. Slavnost před vánočními prázdninami

15.12. Vánoční příběh, návštěva farního kostela

P. Jaroslav Konečný, farář a vikář vlašimský, naše třídy poutavě seznámil s příběhem o narození Ježíška, který doplnil zpěvem a hrou na rozličné hudební nástroje.

14.12. Divadelní představení Vánoce s krejčíkem Honzou

11.12. Adventní setkání dětí a rodičů v našich třídách

Vše začalo osvěžující vycházkou do Březiny, která vyvrcholila zdobením  stromečku v  lese. Poté, již ve škole, si každý vybral zábavu podle svého zájmu. Bylo možné vytvářet svícen,  připravit slaďoučké cukroví, hrát společenské hry, pouštět lodičky nebo si jen povídat a mlsat. Na závěr bylo naplánováno zpívání s Míšou a kytarou.
 
11.12.  Kosmický příběh O vzniku života na Zemi
Společně jsme vyposlechli jednu variantu příběhu. Vytvářeli jsme časovou osu. V otevřeném tématu budeme ještě pokračovat. Každý žáček vytvořil svou vlastní časovou přímku. Přijdˇte si je prohlédnout!
 
10.12. Čtou nevidomí knihy, můžou si prohlédnout ilustrace?
Paní Helena Formánková ilustruje knihy pro nevidomé děti, o tom nám zajímavě vyprávěla. Moc se nám líbil slabikář napsaný brailovým písmem. Děkujeme za zapůjčení knih, které si teď opatrně prohlížíme pomocí prstů.
8.12. Co rád vidím?
Povídání o sluchu, čichu, hmatu, chuti a hlavně zraku
Prožili jsme krásné setkání s nevidomou Janou, její dcerou Laděnkou a fenkou Chyrou. Děkujeme za milou návštěvu, přiměla nás všechny hluboce se zamyslet a otevřela projektové téma: Lidské tělo
 
5. 12. Návštěva Mikuláše, andělů a čertů
Někteří čerti nápadně připomínali žáky 9. ročníků. Nikdo se nebál:-) Děkujeme Mikulášovi za milé dárečky.
 
3.12. Plavání v Benešově
 

ListopaD

 • Projekt: Kniha o mně: Povolání, které budu dělat

24.11.2015 15:45

se konala třídní schůzka, zároveň v přízemí naší školy proběhla již tradiční adventní prodejní výstava. Žáci mohli ve spolupráci s rodiči vyrobit adventní věnec, poté jej v prostorách školy vystavit a nabídnout k prodeji. K vidění byly věnce z větviček jehličnatých stromů, skořápek, látek a  i další výrobky, které navodily vánoční atmosféru: ozdoby, postavičky, zvonečky.

Součástí programu bylo vystoupení malých zpěváků pod vedením p. uč. Romany Dobíhalové a p.uč.Petry Havlíčkové

Sběr starého  papíru - V týdnu 2.11. - 5.11. Z jižní třídy bylo odevzdáno kg papíru

 

5.11. Divadelní představení Legendy ze staré Prahy

 • Projekt: Podzimní stromy, listy a plody
 
 
 

říjen

 •  1. kosmický příběh: Vznik vesmíru

 •  Projekt: Kniha o mně: Den, kdy jsem se narodil

22.10: Dobrodružná stopovačka sv. Martina

Proběhla v neděli ve vlašimském parku. Děti byly nadšeny, o svých zážitcích vyprávěly v pondělí ve škole. Děkujeme všem pořadatelům i účastníkům.

1.10. - 19. 11. Bruslení

6.10. Cesta za písmem - Růžkovy Lhotice

Naše třídy prožily krásné podzimní dopoledne v zahradě zámku v Růžkových Lhoticích. Cesta za písmem byla dobrodružná, proměnili jsme se v lovce, pastevce, sběrače, tkalce, kameníky a keramiky. Snažili jsme se zajistit si obživu, obchodovali jsme, směňovali zboží se členy jiné tlupy, brousili pazourky,vyzkoušeli pravěké vrtačky, tkali, oblékali se, drtili obilí, pekli placky, Líbilo se nám domlouvání se šamanem.Zjistili jsme,jak je obtížné domluvit se beze slov a písmen. Objevili jsme důvody, proč řeč a písmo vznikly. Chtěli bychom poděkovat paní Davidové a ostatním pracovníkům vlašimského muzea za přípravu a realizaci bezvadného programu.

20.10. 2015 - beseda se spisovatelkou I.Březinvou v Městské knihovně ve Vlašimi

23.10.2015 - anglicky mluvené divadelní představení

 

Září

 • Seznamujeme se s novými spolužáky

 • Projekt: Kniha o mně: Kreslíme autoportrét

 • Tvoříme pravidla chování

Společné učení, práce i zábava vyžaduje vytvoření pravidel chování. Nejprve jsme o nich přemýšleli, poté je formulovali, psali i podepsali.

24.9. Projekt máme rádi Slunce

Sváteční ranní elipsu jsme obě třídy prožily společně, protože nás čekal zajímavý projekt, při kterém jsme malovali, hledali v encyklopediích a poslouchali jsme hudbu se zvuky z vesmíru. Hlavně jsme shlédli krásné fotografie a videa s odborným výkladem pana Z. Mošny. Dozvěděli jsme se mnoho nového např., co je sluneční vítr, zatmění, sluneční skvrny, kdo byl Galileo…

25.9. Od pohádky k historii

Zapojili jsme se do projektu, který pro 1. stupeň připravili 5. ročníky. Nejprve jsme si připomněli pohádkové postavy i nejznámější české ilustrátory dětských knih, také jsme luštili osmisměrky, kreslili i vybarvovali. Následovala podzimní procházka vlašimským parkem, kterou skvěle doplnily prohlídky Čínského pavilonu a Starého hradu. Celé dopoledne jsme si opravdu užili a děkujeme páťákům za skvělý nápad a přípravu.