Poznámky

12.03.2021 07:16

Boj proti nacistům

Německo napadením Polska rozpoutalo v září 1939 druhou světovou válku. Napadlo také Francii, Anglii, Sovětský svaz a další. Okupanti chtěli pokořit český národ. 17. listopadu uzavřeli vysoké školy, 9 studentů popravili a přes tisíc odvezli do koncetračního tábora. Lidé se bránili, vznikaly skupiny vlastenců, které bojovaly proti Němcům. Z Anglie byla vyslána skupina parašutistů. V květnu provedli atentát na německého velitele protektorátu R. Heydricha. Po atentátu došlo k zatýkání a popravování českých lidí. Němci vypálili vesnice Lidice a Ležáky. Vznikaly partizánské oddíly odporu hlavně v Beskydech a na Českomoravské vysočině.Mnoho Čechů odešlo bojovat proti fašismu do zahraničí.Do Anglie, Polska, Francie, Sovětského svazu.

Čtěte také text v učebnici str.41,42. Naučte se odpovídat na otázky za článkem.