PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ

Zásady prevence, kontaktní adresy...

Prevence rizikového chování

Motto:     Každý člověk je důležitý ...

Někdo tím, kým je, jiný tím, jaký je, a většina tím, kým se může stát.

Základním principem prevence rizikového chování u žáků je výchova k předcházení a minimalizaci rizikových projevů chování, ke zdravému životnímu stylu, k rozvoji pozitivního sociálního chování. Jedná se o oblast zabývající se prevencí v oblastech:

• agrese, šikana, kyberšikana, vandalismus, intolerance, extremismus, rasismus, xenofobie atp.
  • záškoláctví
  • závislostní chování, užívání všech návykových látek, netolismus, gambling
  • rizikové sporty a rizikové chování v dopravě
  • spektrum poruch příjmu potravy
  • negativní působení sekt
  • sexuální rizikové chování

Zásady prevence

1. Získat důvěru dítěte.
  2. Být dítěti příkladem.
  3. Posilovat sebevědomí dítěte.
  4. Učit děti řešit problémy.
  5. Předcházet nudě u dítěte.
  6. Vytvořit zdravá rodinná pravidla.
  7. Vědět o činnosti dítěte v době, kdy s ním nejsme.
  8. Umět dítě správně zaměstnat.
  9. Spolupracovat s dalšími dospělými (učitelé, vedoucí kroužků, sportovních oddílů).
  10. Pomáhat dítěti při vytváření hodnotového systému.

Cíl prevence

Cílem efektivní prevence je zejména
  1. Předejít užívání návykových látek včetně alkoholu a tabáku.
  2. Alespoň posunout setkání s návykovými látkami do pozdějšího věku (tabák, alkohol), když je organizmus a psychika relativně vyspělejší a odolnější.
  3. Snížit nebo zastavit experimentování s návykovými látkami.
  4. Vést děti ke zdravému sebevědomí, k dovednostem řešit problémy bez pomoci léků a návykových látek.
  5. Pomáhat při stanovení si reálných životních cílů a hodnot.
  6. Posilování komunikačních dovedností -adekvátní reakce na stres, neúspěch, problémy.

K dosažení tohoto cíle využíváme individuální přístup k žákům, různé metody aktivního sociálního učení, schránku na dotazy atp.

Kontaktní adresy

Kam můžeš v případě potřeby volat

Linka bezpečí 116 111(bezplatná)

Dětská linka bezpečí

Modrá linka 549 241 010

Exodus Vlašim

Magdaléna o.p.s. Benešov

Dropin 222 221 124

Aktuální informace, probíhající akce v rámci prevence:

Vešel v platnost nový metodický pokyn ministryně školství, mládeže a tělovýchovy k prevenci a řešení šikany ve školách a školských zařízeních MŠMT č.j.:  21149/2016.

Základní škola Vlašim, Sídliště 968, okres Benešov

Vážení rodiče,

naše škola je příznivě hodnocena jak rodičovskou veřejností, tak i Českou školní inspekcí. Velmi si toho vážíme. Nicméně i ta nejlepší škola není zcela imunitní proti výskytu šikanování. Proto chceme být připraveni zachytit případné ubližování silnějších slabším hned v počátku a účinně takové bezpráví zastavit. S tímto záměrem jsme vytvořili program proti šikanování. Jeho důležitou součástí je spolupráce nás pedagogů s Vámi - rodiči. Prosíme Vás proto o pomoc. Kdybyste měli podezření či dokonce jistotu, že je Vašemu dítěti ubližováno, bezprostředně se na nás obraťte ( na třídního učitele, školního metodika prevence či ředitele školy ). Využít lze také naší schránku důvěry, která je k dispozici v přízemí budovy vpravo, event. nás kontaktujte osobně, telefonicky nebo elektronicky. Vaši informaci budeme brát velmi vážně a situaci budeme odborně a bezpešně řešit.

Děkujeme za Vaši podporu a event. spolupráci.

Mgr. Olga Šťastná

(ředitelka školy)