Co se učíme ve 4. ročníku

Opakování

Pravopis

• tvrdé měkké souhlásky, obojetné - vyjmenovaná slova
  • u, ú, ů + párové souhlásky (pohádka - bez pohádek)
  • samohlásky, souhlásky
Mluvnice
  • slovní druhy
  • časování sloves (osoba, číslo, čas)
  • podstatná jména (rod, číslo, pád)

Nové učivo
  • koncovky podstatných jmen (holubi, otepi slámy,)
  • vzory podstatných jmen (mužské, ženské, střední - pán, hrad, muž, stroj, soudce, předseda atd)
  • předložky (leží před slovem)
  • předpony (spojena se slovem)
  • základní skladební dvojice

MA

Opakování

• násobky nazpaměť
  • písemné sčítání a odčítání
  • dělení se zbytkem

Nové učivo

• římské číslice
  • počítání nad 10 000 do milionu
  • konstrukce čtverce a obdélníku
  • obsah a obvod rovinných útvarů
  • písemné násobení
  • písemné dělení jednociferným číslem

NS

• Naše vlast
  • rostliny, živočichové
  • staré pověsti české
  • počátky našeho státu (Keltové - baroko - Marie Terezie - Josef II.Čtení

Co se učíme ve 3.třídě

ČJ
nácvik vyjmenovaných slov a slov příbuzných
slovní druhy a jejich základní kategorie (u podstat. jmen a u sloves - rod, číslo, osoba, čas)
základní skladební dvojice (př: Hnědý pes rychle pobíhal po náměstí.)
seznámení s pádovými otázkami

Je nutné s dětmi dělat opravy!! V této oblasti prosím o spolupráci.

ČT
minimálně jedna přečtená kniha za pololetí, zápis podle osnovy do čtenářských deníků.

2. pololetí
ČJ
vyjmenovaná slova a určování příbuzných (y, i musí chybět po obojetné souhlásce v kořeni slova, postavení i, y, v ostatních částech slova se řídí jinými mluvnickými pravidly - u podstat. jmen koncovky podle vzorů - např. hrad, muž, žena stavení, kost, shoda podmětu s přísudkem podle rodů podstat. jmen atd.)
slovní druhy
u podstat. jmen - ten, ta, to = osoby, zvířata a věci, které mohu nahmatat, věci, které nemohu nahmatat, a činnosti (př: řidič, pes, skříň, moudrost, běhání) + určování rodů, čísla
pády - nejtěžší věc - děti musí mít jazykový cit, lze jej vytvořit čtením, takže ČÍST, ČÍST, ČÍST.

zájmena - nahrazují osobu, zvíře, nebo věc (tu, co mohu nahmatat i tu, co nemohu nahmatat) - př: koza stála - ona stála (abych pořád neopakovala slovo koza)
slovesa - určování osob, čísla, času
příslovce - KDE, KDY, JAK, KAM?? děti si je pletou s předložkami s podstatným jménem (např: na procházce, zeptají se KDE? a myslí, že je to příslovce ALE PŘÍSLOVCE JE POUZE JEDNO SLOVO  př: nahoře, včera
Částice - částicemi se stávají i slova, která se jako částice netváří, jenom tím, že se přesunou na začátek větného útvaru (př: Nechci tam jít, ale musím = ale je v tomto případě spojka. Ale tak to není = ale je v tomto případě částice.
věty a souvětí - spojky - některé znají (př: protože, ale, a, i, nebo, neboť), jiné poznám - JSOU TO TA KRÁTKÁ SLOVA ZA ČÁRKOU. Spojkami se ve větě stávají i slova, která se tváří jako jiné slovní druhy - např: Šel jsem, abych něco uměl. V tomto případě je slovo abych spojka, v jiném případě je to slovo, které je součástí slovesného tvaru - abych uměl - 1. os., číslo jednotné, způsob podmiňovací (toto budeme pořád procvičovat až do pátého ročníku).

MA
násobky nazpaměť!!!!
pís. odčítání, sčítání do 1000, paměť. odčítání + sčítání do 1000
převody jednotek váhy a objemu (kg, t, hl)
závorky
příklady bez závorek  (přednost má násobení a dělení před sčítáním a odčítáním)

Geometrie
  • přímky, polopřímky, délky úseček, body psané velkým písmenem, názvy přímek a polopřímek malým písmenem
  • kružnice a kruh
  • sestrojování úseček, různoběžek + kolmice pomocí trojúhelníku s ryskou, rovnoběžek  -(jen naťukneme), sestrojování trojúhelníků (pravoúhlý, rovnoramenný, rovnostranný - pomocí kružítka), obvod trojúhelníku
  • sestrojování čtyřúhelníků (pomocí trojúhelníku s ryskou) + obvody
  • převody jednotek míry
Sloh
zavádíme si pravidla, která při psaní slohu dodržujeme (časem přibudou další):
  • neopakovat stejná slova - nahrazovat synonymy
  • psát ve větách
  • číslovky psát slovy
  • nepoužívat zkratky
  • pomoc rodičů je v pořádku, protože děti si díky tomu osvojí větná spojení, na která by samy nepřišly - tímto rodičů za spolupráci moc děkuji!!!!
NS
 na konci škol. roku bude opakovací písemka z celého roku, ještě blíže doplním
  • dopravní značky, doprava, vybavení kola, pravidla
  • vesmír